Darmowa dostawa od 99,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

5 porad dla bezpiecznej jazdy motocyklem w nocy

2023-12-11
5 porad dla bezpiecznej jazdy motocyklem w nocy

5 Porad dla Bezpiecznej Jazdy Motocyklem w Nocy

Wielu entuzjastów motocykli decyduje się na nocne przejażdżki z powodu mniejszego ruchu drogowego i wyjątkowej atmosfery nocnych podróży. Jednakże, jazda po zmroku niesie ze sobą pewne ryzyko, a bezpieczeństwo jest zawsze priorytetem. Wraz ze zmniejszoną widocznością, niższymi temperaturami i możliwością mgieł, zwłaszcza jesienią czy zimą, istnieje potrzeba świadomej jazdy w warunkach nocnych. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek dla miłośników nocnych przejażdżek.

Wybierz odzież z elementami odblaskowymi

Choć wiele osób preferuje ciemne kurtki i spodnie, pamiętaj, że widoczność motocyklisty jest kluczowa dla bezpieczeństwa. Unikaj powszechnego błędu myślowego, że noszenie jaskrawych kolorów, takich jak żółty czy pomarańczowy, automatycznie poprawi widoczność w nocy. Zamiast tego, wybieraj odzież z umieszczonymi na niej odblaskowymi panelami, które efektywnie odbijają światło. Idealny scenariusz to wybór jaskrawej odzieży posiadającej odblaskowe elementy. Takie połączenie jeszcze bardziej wpłynie na poprawę biernego bezpieczeństwa, zwiększając Twoją widoczność w warunkach półmroku oraz po zmierzchu. 

wybierz-odziez-z-elementami-odblaskowymi

Zadbaj o stan swoich świateł przednich

Światła przednie są kluczowym źródłem widoczności w nocy. Upewnij się, że są w pełni sprawne, ponieważ większość żarówek zachowują swoją wydajność przez maksymalnie od 400 do 600 godzin. Ponadto, regularnie sprawdzaj stan soczewek, które pod wpływem warunków atmosferycznych mogą ulegać zmatowieniu. Nawilżenie ich czystą szmatką pozwoli utrzymać pełną jasność świateł. A gdy jest to konieczne, zastosuj specjalistyczną chemię, usuwającą zmatowienia i przywracającą blask reflektorom. Po takim zabiegu Twoja maszyna nie tylko będzie lepiej widoczna, ale będzie po prostu lepiej się prezentować. 

zadbaj-o-stan-swoich-swiatel-przednich

Zachowaj umiarkowaną prędkość

Niby nic odkrywczego, ale jakoś wiele osób o tym zapomina. Dlatego przypomnijmy - obniżenie prędkości daje Ci więcej czasu na reakcję, zwiększa bezpieczeństwo i sprawia, że jesteś bardziej widoczny dla innych uczestników ruchu. 

zachowaj-umiarkowana-predkosc

Unikaj martwych punktów na drodze

Twoja pozycja na drodze ma istotne znaczenie, szczególnie w warunkach nocnych, gdy kierowcy mogą być bardziej nieostrożni. Unikaj przebywania w martwych punktach, które mogą sprawić, że nie zostaniesz dostrzeżony przez innych uczestników ruchu.

unikaj-martwych-punktow-na-drodze

Rozszerz swoje pole widzenia

Regularne czyszczenie kasku, zwłaszcza jego wizjera, zapewni pełne pole widzenia. Unikaj zbyt przyciemnionych osłon (tzw. smoke), które mogą ograniczyć ilość dostępnego światła. Jeśli nie chcesz zaprzątać sobie głowy zmianą szyby kasku w zależności od warunków otoczenia, w których jeździsz, to rozważ użycie fotochromatycznej szyby, dostosowującej się do poziomów światła w ciągu dnia.

rozszerz-swoje-pole-widzenia

Podsumowując, bezpieczna jazda motocyklem w nocy wymaga odpowiednich przygotowań i świadomości. Zastosowanie się do tych praktycznych wskazówek może znacząco poprawić komfort i bezpieczeństwo nocnych podróży. Bezpiecznej jazdy! 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel